- Proč káva zdražuje? Hlavní důvody růstu cen v roce 2025
Pokud patříte mezi milovníky kávy, možná jste si všimli, že si letos za svůj oblíbený šálek připlácíme o něco víc. Cena kávy v roce 2025 výrazně stoupla a dotýká se to jak zrnkové kávy, tak třeba cappuccina v kavárně. Proč k této změně dochází? Příčin je hned několik a pocházejí z celého světa – od výkyvů počasí přes potíže v dopravě až po rostoucí poptávku. Pojďme si jednoduše a srozumitelně vysvětlit hlavní důvody, proč káva zdražuje, a uvést si konkrétní příklady z hlavních pěstitelských zemí.
Počasí a slabší úroda

Kávová plantáž v brazilském regionu Minas Gerais – výkyvy počasí tu mohou úrodu výrazně ovlivnit.
Jedním z největších viníků zdražování kávy je nevyzpytatelné počasí. Kávovníky jsou totiž citlivé rostliny a extrémní podmínky jim nesvědčí. Typickým příkladem je Brazílie – největší producent kávy na světě. V posledních letech Brazílii postihla rekordní sucha a dokonce i mrazy, což jsou pro kávovníky katastrofální zprávy. Není divu, že brazilská úroda klesla. Méně kávy na trhu pak automaticky zvedá její cenu, protože poptávka zůstává vysoká.
Podobnou zkušenost má i Vietnam, který je největším producentem odrůdy robusta (tu najdeme například v instantní kávě). Tamní pěstitelé se potýkali s nezvykle extrémním počasím – nejprve silná sucha, pak přívalové deště. Výsledek? Vývoz kávy výrazně propadl. Méně zrn z Vietnamu opět znamená tlak na růst cen. I Kolumbie byla ovlivněna výkyvy klimatu – někdy moc prší, jindy zase přichází sucha. To vše snižuje úrodu a tlačí cenu kávy vzhůru.
Problémy v dopravě

Od plantáží až po pražírny – kávy často urazí tisíce kilometrů, než dorazí ke spotřebitelům.
Dalším důvodem zdražování jsou komplikace v dopravě a dodavatelském řetězci. Káva musí po sklizni urazit dlouhou cestu z plantáží až do obchodů. V poslední době se však tato cesta prodražila. Důvodů je více: nedostatek lodních kontejnerů, přetížené přístavy, zpoždění kvůli konfliktům v některých oblastech. Například doprava přes Rudé moře je aktuálně riziková, a lodě musí volit delší trasu – to zvyšuje náklady.
Navíc přepravci zvedli ceny svých služeb, což se odráží v ceně každého pytle kávy. Pandemie COVID-19 narušila tok zboží, a i když se situace zlepšila, některé problémy přetrvávají. Dovozci kávy tak čelí vyšším nákladům, které se promítají až k nám, koncovým zákazníkům.
Rostoucí poptávka po kávě

Po kávě roste poptávka i v zemích, kde dříve tolik oblíbená nebyla – například v Asii nebo Africe.
Kromě menší nabídky hraje roli i rostoucí zájem o kávu. Káva je stále populárnější nejen v Evropě a USA, ale i v zemích, kde dříve nebyla tak běžná. Například v Číně stoupá spotřeba kávy obrovským tempem. Tisíce nových kaváren vznikají každý měsíc a miliony nových zákazníků objevují kouzlo espressa či latte. Více lidí = větší poptávka = vyšší ceny.
Podobný vývoj vidíme i v dalších zemích, například v Indii nebo v některých částech Afriky. Světová produkce nestačí pokrýt tak rychle rostoucí zájem, a to vytváří tlak na trh. Výsledkem je, že ceny rostou téměř všude – a to i u nás v Česku.
Vyšší náklady a nové regulace
Farmáři po celém světě čelí rostoucím nákladům – dražší hnojiva, vyšší ceny paliva, energie, ale i práce. Pěstování kávy tak stojí více peněz než dříve, a to se samozřejmě promítá do cen. Přidávají se i nové předpisy zaměřené na udržitelnost – například nutnost doložit, že káva nepochází z oblastí s odlesňováním. Tyto regulace jsou důležité pro přírodu, ale zvyšují administrativu i náklady na dovoz kávy.
Co čekat dál?
Zdražování kávy v roce 2025 není náhoda – jde o souhru několika globálních vlivů. Špatné počasí, drahá doprava, vyšší náklady i rostoucí poptávka způsobily, že si za kávu připlácíme. Odborníci očekávají, že ceny zůstanou vyšší minimálně první polovinu roku. Pokud se ale počasí umoudří a sklizeň bude dobrá, mohlo by dojít ke stabilizaci trhu.
Závěrem: Každý šálek kávy má za sebou dlouhou cestu – od plantáže až na náš stůl. Když víme, co všechno ovlivňuje její cenu, možná budeme mít pro její zdražení trochu větší pochopení. A hlavně – když už si kávu dáme, tak si ji užívejme plnými doušky!